O rugby

O rugby

 

„Fotbal je hra gentlemanů, hraná barbary. Ragby je hra barbarů, hraná gentlemany.“  - Oscar Wilde


Ragby je kontaktní sport, tvrdý, ale férový. Jinak by to ani nešlo – při kontaktním sportu se pravidla musí dodržovat. A to se v ragby děje. Neexistuje předstírání, simulování, dohadování s rozhodčím. Rozhodčí se oslovuje „pane“ a mluví s ním výhradně kapitán. Při významných utkáních má rozhodčí mikrofon a všechny jeho výroky jsou slyšet na celém stadionu. Všichni – hráči i diváci – vědí v každé chvíli, na čem přesně jsou. Když to na MS mezi týmy Francie a Argentiny začalo „jiskřit“, rozhodčí si zavolal oba kapitány a domluvil jim těmito slovy: „Nepokazte tak pěkný zápas.“ Osmdesát tisíc diváků ho za to odměnilo potleskem a zápas se dohrál v klidu.

Záludné zákroky a nesportovní chování se v ragby netolerují – hráči za ně mohou být potrestáni i zpětně. Úcta k soupeři je základní vlastností v ragby a platí, že tvrdost na hřišti (samozřejmě v rámci pravidel) nemá nic co do činění s tím, jak se k sobě hráči chovají mimo stadion. Pravidlem bývá tzv. třetí poločas – společná večeře a zábava soupeřících týmů. To všechno přispívá k tomu, že i když se jedná o plně kontaktní sport, počet zranění tu nepřevyšuje jiné, i nekontaktní sporty. “Tough but fair” – tvrdé, ale férové – to je ragby na profesionální i amatérské úrovni. (Upraveno z materiálu ČSRU.)

Světové ragby zaštiťuje organizace IRB, evropské FIRA. Obě se starají nejen o rozvoj a popularizaci ragby, ale i o jeho dostupnost co nejširší veřejnosti. Dříve se světové ragbyové velmoci utkávaly pouze v přátelských zápasech a oficiálních pohárech. Od roku 1987 se každé čtyři roky hraje světový pohár v ragby (Rugby World Cup), což je třetí nejmasovější sportovní akce hned po mistrovství světa ve fotbale a olympiádě. Předposlední Rugby World Cup ve Francii navštívilo více než 1.500.000 diváků a televizní přenosy sledovaly další 2 miliardy lidí u televizních obrazovek, na plátnech či prostřednictvím internetu. Vrcholem mistrovství bylo finále mezi Anglií a Jihoafrickou republikou, kde bylo přímo v hledišti natěsnáno 80.000 diváků a mistrem světa pro rok 2007 se stali po velkém boji hráči Jihoafrické republiky. Za celý šampionát bylo odebráno 232 vzorků na antidopingovou kontrolu a všechny byly negativní. Při utkáních nebyla zaznamenána jediná potyčka mezi fanoušky a výtržnosti na stadionech i mimo něj při ragbyových zápasech absolutně neexistují. Poslední Rugby World Cup hostil na podzim 2011 Nový Zéland. Na program Olympijských her 2016 v Rio de Janeiro byla zařazena atraktivní varianta ragby o sedmi hráčích (sedmičky, rugby 7’s).

 

Historie 

Zakladatelem této tvrdé hry je Angličan William Webb Ellis z města Rugby. Tvrdí se, že William hrál se studenty fotbal, ale hra mu přestala připadat zajímavá, tak vzal míč a v rukou ho dopravil do branky spoluhráče. Zpočátku se sport také nazýval „rugby-football“, tj. „kopaná z města Rugby“. Od této doby se začaly pravidla ragby upravovat, až se dostala do povědomí široké společnosti. V dnešní době se hraje ragby na vysoké úrovni i v České republice. První zmínku o ragby u nás zajistil Ondřej Sekora, který přeložil pravidla ragby z francouzštiny do češtiny. První mezinárodní utkání v ragby se konalo 2. června 1926 v Brně. Slavia Brno–Wiener Amateure 12:12.

 

Pravidla

Hrají dva týmy, každý o 15 hráčích. Hraje se 2 x 40 minut na hřišti o velikosti fotbalového, na každém konci je brankové pásmo pro položení míče a branka ve tvaru písmene H (háčko). Cílem hry je dostat míč do protihráčova brankoviště. Míč se přenáší v rukou a smí se nahrávat pouze dozadu, jinak dochází k předhozu. Míč se smí také kopat. V případě, že míč je držen protivníkem, hráč smí protihráče atakovat složením protihráče na zem, a tím zastavit jeho posun k brankovišti. Hráč smí protihráče zasáhnout pouze do výšky ramen, jinak je to nebezpečná hra (faul). Hráči jsou vybaveni kopačkami, štulpnami, trenýrkami a dresem. Možné je ještě mít chránič lýtek, suspensor, chránič ramen, chránič zubů, specialní helmu a přilnavé rukavice bez prstů.

Bodování

5 bodů - položení míče do brankoviště
2 body - kop do branky (háčka) po položení
3 body - kop do branky (háčka) přímo ze hry - dropgoal - míč se před kopem musí dotknout země
3 body - trestný kop

Dále jsou známy ještě tyto typy ragby: rugby league, touch rugby, beach rugby a rugby 7

Nejlepšími týmy světa jsou národní týmy Nového Zélandu (All Blacks),Irska, Anglie, Jihoafrické republiky, Austrálie (Wallabies), Francie, Skotska, Walesu a Argentiny.

Nejsledovanější ragbyová liga na světě je SUPER RUGBY, kde soupeří proti sobě týmy Nového Zélandu, Austrálie, Jihoafrické republiky, Argentiny a Japonska.

Poháry a mistrovství v ragby jsou Rugby World Cup (RWC), Six Nations Tournament, The Rugby Championship.

 

Věděli jste, že…?

  • Ferda Mravenec hrál ragby. Skutečně! Ragby do Československa přivezl ze své novinářské stáže ve Francii Ondřej Sekora, který také přeložil pravidla ragby do češtiny. Ragby má nejstarší kodifikovaná (psaná) pravidla ze všech současných míčových her.

  • Plážové ragby je zábavná a divácky atraktivní forma ragby pro horké letní dny. V Praze se na přelomu července a srpna každoročně koná turnaj v plážovém ragby za účasti českých i zahraničních týmů.

  • Ragby bylo až do r. 1995 pouze amatérským sportem.

  • V ragby existují prestižní týmy bez stadionu, složené vždy pro konkrétní zápas nebo pro turné z ragbistů pozvaných napříč různými státy (např. Barbarians, British and Irish Lions), jejichž zápasy navštěvují desítky tisíců diváků.

  • V Česku je ragby čím dál populárnějším sportem, vznikají nové a nové kluby. Na podzim 2010 se do oblastního přeboru Čech premiérově zařadil nově vzniklý společný tým Písku a Strakonic. Rok před tím se ragby začalo hrát v Kralupech n. Vltavou. V roce 2012 přibyl do soutěže tým Českých Budějovic. Od roku 2011 se hraje i tzv. oblastní soutěž, které se účastní také Plzeň a Sedlčany. Za členy unie byly v roce 2012 přijaty také kluby v Karlových Varech a Břeclavi.

  • Dětských turnajů se účastní stovky dětí.

  • Tým Nového Zélandu často na hřišti předvádí před zápasem některou z variant maorského bojového tance Haka. I proto zápasy týmu Nového Zélandu patří k nejpopulárnějším a nejnavštěvovanějším na světě.


 

O Rugby

„Fotbal je hra gentlemanů, hraná barbary. Ragby je hra barbarů, hraná gentlemany.“ Oscar Wilde

RAGBY je kontaktní sport, tvrdý, ale férový.

Jinak by to ani nešlo – při kontaktním sportu se pravidla musí dodržovat.
A to se v ragby děje a k tomu nám slouží naše ragbyové hodnoty.

O rugby - Čestnost

ČESTNOST (integrita)

Čestnost je základním prvkem ragby. Je vytvářena poctivostí a fér hrou.

O rugby - Nadšení

NADŠENÍ

Ragbisty a ragbyové příznivce spojuje vášnivé nadšení pro ragby. Ragby přináší vzrušení, emoce a vědomí sounáležitosti s globální ragbyovou rodinou.

O rugby - Soudržnost

SOUDRŽNOST (solidarita)

Ragby má sjednocujícího ducha, který vytváří doživotní přátelství, kamarádství, schopnost týmové práce a spolehlivosti bez ohledu na kulturní, zeměpisné, politické nebo náboženské rozdíly.

O rugby - Kázeň

KÁZEŇ (disciplína)

Kázeň je nedílnou součástí ragby na hřišti i mimo ně. Odráží se v ní respekt k pravidlům, předpisům a základním hodnotám ragby.

O rugby - Úcta

ÚCTA (respekt)

Ragbisty a ragbyové příznivce spojuje vášnivé nadšení pro ragby. Ragby přináší vzrušení, emoce a vědomí sounáležitosti s globální ragbyovou rodinou.

“Tough but fair” tvrdé, ale férové

to je ragby na profesionální i amatérské úrovni

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace